Koło pszczelarzy

ziemi Lubańskiej


Strona główna
Historia
Zarząd koła
Pszczelarze koła
Ogłoszenia
Z życia koła
Kontakt
Pszczoła
Produkty pszczele
Regulacje prawne
Mapa powiatu
 Seniorzy koła

Państwo Helena i Józef Filar - pan Józef rocznik 1931 pszczołami zajmuje się od 8-go roku życia. Początkowo z dziadkiem w miejscowości Basiówka 4 km od Lwowa. W 1946 w ramach repatriacji zamieszkał wraz z rodzicami w Henrykowie (Kurzyny) pow. Lubań przywożąc ze sobą 4 ule, które były zaczątkiem własnej pasieki. Pasieki, którą własnoręcznie rozbudował do 120 uli - typ wielkopolski.

   

Państwo Filarowie obecnie mieszkają w Lubaniu ale nadal prowadzą w Henrykowie 35 ulową pasiekę.

 

Pan Jan Łapaj - rocznik 1918 prowadzi samodzielnie 50-cio rodzinną pasiekę w większości na ramce wielkopolskiej. jak sam mówi pszczoły to jego życiowe hobby

    

 

Pan Franciszek Palczyński - rocznik 1938 - samodzielnie swoją pasiekę prowadzi od 1969r w Lubaniu. Gospodarzy w 30 ulach typ niemiecki pozyskanych z pawilonu. Ule wyposażone są w ramki o wymiarach 26 x 28 na dwóch poziomach i ich wyjmowanie odbywa się od tyłu ula za pomocą specjalnych szczypiec.

 

Pan Bolesław Trefler - rocznik 1930 życie rodziny pszczelej poznał w 1947r gdy rozpoczął pracę razem z ojcem przy 7-miu rodzinach  osadzonych w ulach wykonanych przez ojca w Szyszkowej. Obecnie prowadzi 20-to rodzinną pasiekę.

 

Pan Gabriel Wróblewski - rocznik 1938 pszczołami zajmuje się od 8-go roku życia początkowo z ojcem późnie z bratem pracując w pasiece zawsze powyżej 100 uli w miejscowości Trębki k.Warszawy. Od 1962 roku prowadzi żoną Leokadią własną  60-cio ulową stacjonarną pasiekę w Jałowcu. Odznaczony Złotą Odznaką PZP oraz medalem Dzierżona

Pan Gabriel w pasiece z wnukiem

Pan Gabriel w części swojej pasieki pod czujnym okiem małżonki