Na skróty

 

   

 
 

Newsletter


Licznik odwiedzin

Odwiedziło nas już 1506070 osób

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Wyszukiwarka

Gmina Nowogrodziec PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
05.06.2012.


URZĄD MIEJSKI W NOWOGRODŹCU

ul. Rynek 1, 59-730 Nowogrodziec

tel. (075) 7380660, (075) 7380699

fax. (075) 7316416

e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć    

 

 

 

 

GMINA I MIASTO NOWOGRODZIEC

 

O GMINIE…

 

 

 

Nowogrodziec - Miasto dobrego garnka

 

         Gmina Nowogrodziec położona jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie bolesławieckim, na pograniczu Pogórza Izerskiego i Borów Dolnośląskich. Zajmuje powierzchnię 176,3 km2, w tym 16,2 km2 przypada na miasto. Administracyjnie gmina składa się z miasta Nowogrodziec i 12 miejscowości wiejskich: Czernej, Gierałtowa, Godzieszowa, Gościszowa, Kierżna, Milikowa, Nowej Wsi, Parzyc, Wykrot, Zabłocia, Zagajnika i Zebrzydowej. Ogólnie biorąc, sieć osadnicza w gminie jest dobrze rozwinięta, co związane jest m.in. z bardzo korzystnym i malowniczym ukształtowaniem tego terenu.

 

Gmina charakteryzuje się dużymi zasobami kopalin użytecznych i różnorodnością występowania surowców mineralnych. Najważniejszym dla gospodarki jest surowiec ilasty występujący w różnych odmianach - jako glinki ceramiki szlachetnej, kamionkowe, ogniotrwałe oraz gliny ceramiki budowlanej. Na bazie tych surowców rozwinął się przemysł wydobywczy  i przetwórczy surowców ceramicznych oraz materiałów budowlanych. Zasoby te doceniono już w roku 1547, kiedy to z Bolesławca przybył do Nowogrodźca pomocnik garncarza Jonasz Anders, który wzniósł pierwszą w mieście Garncarnię. W roku 1800  w Nowogrodźcu było 13 zakładów garncarskich a do roku 1880 funkcjonowało 38 pracowni. Dzięki początkom garncarstwa Nowogrodziec stał się „Miastem dobrego garnka”.

 

 

 

NOWOGRODZIEC GMINĄ SUKCESU

 

Nowogrodziec to gmina łącząca w sobie piękną tradycję garncarstwa, folkloru i kultury bałkańskiej z nowoczesnością i dynamizmem rozwoju oraz ogromnym potencjałem gospodarczym.

Przyjazna dla biznesu

Dogodne położenie geograficzne w pobliżu granic z Niemcami oraz Czechami, przebiegające przez Gminę Nowogrodziec ważne szlaki komunikacyjne, m. in. nowo wybudowana autostrada A-4 Jędrzychowice – Krzywa z węzłem autostradowym w Godzieszowie oraz atrakcyjne, w pełni uzbrojone w niezbędną infrastrukturę techniczną tereny inwestycyjne, należące do podstrefy Nowogrodziec - Wykroty Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości i Gminy Nowogrodziec – Strefa Aktywności Gospodarczej, stwarzają doskonałe warunki do rozwoju biznesu. W ostatnich pięciu latach nastąpił znaczny rozwój Podstrefy.

Niemal corocznie na strefie pojawiali się kolejni inwestorzy tworzący nowe miejsca pracy dla lokalnej społeczności. W 2007 roku zainwestowała firma Novoferm Door, a w 2008 roku Wiefferink Polska sp. z o. o. W roku 2009 swój kapitał ulokowały tu firmy: Toyota Boshoku Corporation i Aisin Seiki Co., Ltd., budując zakład TBAI Poland Sp. z o. o. Obecnie funkcjonuje tu 11 zakładów pracy.

Specjalizuje się w ….. sukcesach

Nowogrodziec to gmina mająca mocną pozycję wśród samorządów Dolnego Śląska. Potwierdzają to liczne nagrody i wyróżnienia. Gmina jest laureatem m.in. rankingu samorządów  Rzeczpospolitej w roku 2008, 2009 i 2010 oraz rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Europejska Gmina - Europejskie Miasto 2010” - za efektywność w pozyskiwaniu środków unijnych.

W 2009 r. w rankingu Rzeczpospolitej Nowogrodziec zajął 10 miejsce w kraju i 3 na Dolnym Śląsku w kategorii gminy wiejskiej i miejsko – wiejskiej. W konkursie gmin przyjaznych biznesowi w 2009 r. zajął 3 miejsce w województwie.

Nowogrodziec to GMINA DWUDZIESTOLECIA. Tym tytułem w roku 2010 samorząd został uhonorowany w organizowanym przez Gazetę Wyborczą konkursie dla najaktywniejszych gmin województwa dolnośląskiego - „Złote Jedynki” za największy postęp i dynamikę rozwoju gospodarczego w ostatnich latach, pokonując 168 innych samorządów Dolnego Śląska.

W marcu 2012 r. we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala finałowa rankingu Filary Polskiej Gospodarki 2011 dla województwa opolskiego i dolnośląskiego. Samorząd Nowogrodźca zdobył tytuł Samorządowy Menedżer Regionu!

Na realizację zadań inwestycyjnych Gmina Nowogrodziec aktywnie pozyskuje środki unijne czego dowodem jest wyróżnienie samorządu w rankingu „Europejski samorząd”. Na 100 najskuteczniej wykorzystujących fundusze UE gmin w Polsce, Nowogrodziec zajął w 2009 roku 43 pozycję.

Do najważniejszych inwestycji z ostatnich lat w zakresie infrastruktury należy zaliczyć:

- „Rozwiązanie gospodarki wodno – ściekowej w gminie Nowogrodziec”. Docelowo do systemu odbioru i oczyszczania trafia ok. 70% ścieków generowanych na terenie miasta. W I etapie zrealizowano budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacji sanitarnej o długości ok. 15 km, a także przebudowę ok. 17 km sieci wodociągowej. Do kanalizacji podłączono ponad 2 tys. mieszkańców.

- budowa sanitarnego kolektora tłocznego z miejscowości Wykroty przez Godzieszów, Gierałtów do Nowogrodźca,

- budowa wodociągu w Milikowie i Gościszowie oraz modernizacja stacji uzdatniania wody w Nowogrodźcu, budowa wodociągu w Kierżnie z powiązaniem Czernej oraz budowa rozdzielczej sieci wodociągowej wraz z obiektami towarzyszącymi w miejscowości Gierałtów i modernizacja stacji uzdatniania wody w Godzieszowie,

- budowa wodociągu do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podstrefa Nowogrodziec – Wykroty,

- rekultywacja składowiska odpadów komunalnych w Nowogrodźcu,

- wymiana starego oświetlenia drogowego na energooszczędne – ok. 900 punktów świetlnych.

 

 

WARTO ZOBACZYĆ…

 

 

Ruiny klasztoru zakonnic św. Marii Magdaleny w Nowogrodźcu

 

 

 

Słup milowy poczty saskiej w Nowogrodźcu

 

 

 

 Mury obronne w Nowogrodźcu

 

 

 

 Wieża widokowa w Nowogrodźcu

 

Przez gminę przepływa rzeka Kwisa. Kwisa jest największym lewym dopływem Bobru. Wypływa pomiędzy Izerskimi garbami a Przednią Kopą. Wędkarstwo, spływy pontonowe i kajakowe stanowią turystyczną atrakcję gminy Nowogrodziec.

 

 

 Wodospad nad rzeką Kwisa w Nowogrodźcu

 


ATRAKCJE TURYSTYCZNE GMINY NOWOGRODZIEC:

 

 NOWOGRODZIEC

 • Ruiny Klasztoru
 • Kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła
 • Kościół p.w. św. Mikołaja
 • Rynek miejski - Ratusz
 • Rynek miejski – figura św. Jana Nepomucena
 • Wieża widokowa
 • Mury obronne
 • Słup milowy poczty saskiej

CZERNA

 • Kościół filialny p.w. św. Stanisława Biskupa
 • Pomnik poległych żołnierzy
 • Krzyż pokutny

GIERAŁTÓW

 • Kościół parafialny p.w. św. Antoniego Wzniesiony
 • Pomnik poległych żołnierzy

GODZIESZÓW

 • Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
 • Stół Napoleona

GOŚCISZÓW

 • Ruiny zamku
 • Średniowieczny pręgierz
 • Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Częstochowskiej
 • Ruiny dawnego kościoła ewangelickiego
 • Krzyże pokutne
 • Dom Kawalerów z początku XVII wieku

MILIKÓW

 • Krzyże pokutne

PARZYCE

 • Kapliczki przydrożne

WYKROTY

 • Kościół  p.w. św. Michała i Anny Kościół
 • Park podworski
 • Krzyż pokutny

ZABŁOCIE

 • Wieczny kamienny krzyż

ZEBRZYDOWA

 • Kościół parafialny Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża św.
 • Stacja kolejowa
 • Bluszcz pospolity
 • Ruiny starego dworu

 

 

 NAJWIĘKSZE ATRAKCJE KULTURALNE GMINY NOWOGRODZIEC:

 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY "MUZYKA U JÓZEFA IGNACEGO SCHNABLA"

Coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla“ w Nowogrodźcu, mieście w którym 24 maja 1767 roku  urodził się wielki kompozytor J.I. Schnabl, nazywany - dolnośląski Haydn. Festiwal muzyki poważnej jest bogatą ucztą duchową dla Nowogrodzian i gości Nowogrodźca, gdyż w tych dniach miasto gości światowej sławy wykonawców muzyki klasycznej oraz najlepsze światowe orkiestry. O fenomenalnym zjawisku, okazałym Nowogrodzieckim Festiwalu Muzycznym w niewielkiej stosunkowo gminie, wypowiedział się niemiecki Profesor, światowej sławy organista Gerhard Weinberger: „Prowadząc aktywne życie koncertowe w Niemczech i zagranicą, nie spotkałem nigdzie w niewielkich miejscowościach tak wielkiego szacunku, starań, wysiłku i aktywnych działań na rzecz kultury, jak w Nowogrodźcu. Podziwiam i chylę czoła przed mądrością Waszego Burmistrza, który rozumie, że społecznościom pozbawionym kultury grozi degradacja. Jesteście wyjątkową gminą, o której będę opowiadać w mojej Ojczyźnie z nadzieją, że i u nas znajdą się liderzy, którzy zechcą Was naśladować. Brawo Nowogrodziec!

 

 

DNI GMINY I MIASTA NOWOGRODZIEC

Nawiązując do historii i tradycji związanej z garncarstwem oraz dorobku kulturowego osadników, co roku podczas Dni Gminy Nowogrodziec prezentowane są poszczególne miejscowości gminy przybliżając ich walory, tradycję, kulturę, folklor, tradycyjne potrawy regionalne, dawne zawody przekazywane z pokolenia na pokolenie, rzemiosła ludowe i artystyczne.

 

 

PIECZENICA

Święto pieczonego prosiaka - jest to impreza, która cieszy się wielką sympatia widzów. Odbywa się co roku od 11 lat w miejscowości Gościszów, gmina Nowogrodziec.

Gościszów jest miejscowością zamieszkałą prawie w całości przez reemigrantów z gminy Srbac (Republika Serbska Bośni i Hercegowiny). Są to potomkowie Polaków, którzy za chlebem wyjechali z Galicji do Bośni. Po drugiej wojnie światowej powrócili do kraju i osiedlili się na Dolnym Śląsku. Przywieźli ze sobą i pielęgnują do dziś tradycje i obrzędy, które są połączeniem zwyczajów wywodzących się jeszcze z Galicji z tradycjami przejętymi podczas życia w gminie Srbac. Jednym z przejawów tej tradycji jest właśnie Pieczenica, czyli pieczony prosiak. Potrawa ta była przygotowywana tylko na specjalne okazje, głównie na ważne uroczystości rodzinne. Dziś reemigranci i ich potomkowie, którzy pieczołowicie kultywują swoje tradycje, będące połączeniem kultury polskiej i bałkańskiej, dzielą się swoimi doświadczeniami podczas imprezy Pieczenica.

 

 

ŚWIĘTO CHLEBA

Święto wspaniałych wypieków chlebowych, które organizowane jest cyklicznie w miejscowości Milików, gmina Nowogrodziec. Impreza ma na celu popularyzację treści folkloru związanego z tradycją wypieku chleba, utrwalanie tradycji wypieku chleba zgodnej z przekazem przodków oraz pielęgnowanie tożsamości kulturowej mieszkańców wsi.

Głównym zadaniem Święta Chleba jest przybliżenie starodawnych zwyczajów i obrzędów związanych z tradycją domowego wypieku chleba. Na stołach można znaleźć wypieki i potrawy charakterystyczne dla różnych grup etnicznych tworzących społeczność polską – reemigrantów z Jugosławii i przesiedleńców zza Buga.

 

 

WŁADZE MIASTA I GMINY NOWOGRODZIEC:

 

Burmistrz Nowogrodźca - Robert Relich

Zastępca Burmistrza Nowogrodźca – Iwona Janiec

Skarbnik Gminy – Irena Johna-Rudko

Sekretarz Gminy i Miasta Nowogrodźca – Kazimierz Orlef

 

 

BAZA NOCLEGOWA

lp

Nazwa obiektu

Adres

Nr telefonu

CZERNA

1

Firma Handlowo Usługowa NOCLEGI

Czerna 119 B

506057610

2

Gospodarstwo Agroturystyczne          

Czerna 114 C

(75) 736 30 04

3

Wynajem Pokoi i Miejsc Noclegowych

Czerna 114 D

510429552

4

„NOCLEGI”

Czerna 35

504667759

GODZIESZÓW

5

Gospodarstwo Agroturystyczne „LAWENDA” 

Godzieszów 142

60074-422

6

Gospodarstwo Agroturystyczne-Pokoje Gościnne

Godzieszów 135

606684032

7

Agroturystyka – Pokoje Gościnne

Godzieszów 142

(75) 802 40 01

KIERŻNO

8

Gospodarstwo Agroturystyczne

Kierżno 68

(75) 736 21 93

9

Gospodarstwo Agroturystyczne „JAGODA”

Kierżno 9

604053943

NOWOGRODZIEC

10

Noclegi-Pokoje Gościnne

Nowogrodziec ul. Robotnicza 5

697636641

11

Pokoje-Noclegi  

Nowogrodziec ul. Rynek 22

508326148

12

Willa Ambasada

Nowogrodziec ul. Lipowa 5

606694538

MILIKÓW

13

„Tanie Spanie”

Milików ul. Cisowa 2

660877768

PARZYCE

14

Gospodarstwo Agroturystyczne „AVALON”

Parzyce 40c

(75) 736 30 27

WYKROTY

15

Gospodarstwo Agroturystyczne

Wykroty ul. Kolejowa 35

(75) 736 0292

608579950

16

Gospodarstwo Agroturystyczne

Wykroty ul. Pocztowa 4

509407559

17

Gospodarstwo Agroturystyczne

Wykroty ul. 22 Lipca 76

(75) 7137039

665103049

18

Noclegi

Wykroty ul. 22 Lipca 19 a

(75) 736 02 22

19

Gospodarstwo Agroturystyczne

Wykroty ul. Hanki Sawickiej 2 a

(75) 736 02 58

ZEBRZYDOWA

20

Noclegi-Pokoje

Zebrzydowa 237 a

(75) 736 36 96

21

Wynajem Pokoi, Noclegi

Zebrzydowa 111

(75) 736 33 79

 

 

 GASTRONOMIA

 Nazwa obiektu

 Adres

 Bar „Dino”

 Zebrzydowa 249 B

 Bar „GYROS”

 Parzyce 87 a

 PIZZERIA – RESTAURACJA

 Nowogrodziec ul. Rynek 12

 „GRILL BAR”

 Zebrzydowa 230 a

 PHU „KARO”

 Zebrzydowa 114

 „OGRÓD PIWNY”

 Gościszów 24

Kawiarnia "KARMELKA"

Wykroty ul. 22 Lipca 18

 Restauracja „CENTRUM”

 Zebrzydowa 219

Restauracja "WOLLES"

Nowogrodziec ul. Lubańska 13/14

 Restauracja „ANABELA”

 Czerna 121

 MAŁA GASTRONOMIA

 Milików 124 k

 Restauracja „HONORATA"

 Nowogrodziec ul. Rynek 15-18

 Zajazd „U JANA”

 Godzieszów parking

 „Ogród Piwny”

 Nowogrodziec ul. Ołdrzychowska 4

 „Ogród Piwny”

 Godzieszów 35

 

 

ZAPRASZAMY DO NOWOGRODŹCA!

 

 

Tekst / zdjęcia: Urząd Miejski w Nowogrodźcu

 

 
Copyright 2018 Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "POGRANICZE".