Na skróty

 

   

 
 

Newsletter


Licznik odwiedzin

Odwiedziło nas już 1506074 osób

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Wyszukiwarka

Kraina Domów Przysłupowych PDF Drukuj
Wpisał: Administrator   
05.06.2011.
Przykładowy obraz
 

Kraina Domów Przysłupowych to region na styku Polski, Czech i Niemiec, który wyróżnia się tym, że w jego krajobrazie można spotkać tzw. budownictwo przysłupowe. Architektura przysłupowa stanowi szczególny i niepowtarzalny w Europie przykład połączenia stylów. Dom zabudowy przysłupowej łączy w sobie dwa ludowe rodzaje budownictwa: słowiański styl belek i pochodzący z Frankonii mur pruski. Ten styl budownictwa szczególnie widoczny jest po polskiej stronie na pograniczu dolnośląsko-łużycko - czeskim, w powiatach bolesławieckim, jeleniogórskim, lubańskim, lwóweckim, zgorzeleckim.

Architektura przysłupowa

Na pierwszy rzut oka wyglądają na „zwykłe” domy szachulcowe. Przy bliższym spojrzeniu otwiera się zupełnie inny świat architektury przysłupowej, jedynej w swoim rodzaju na naszym kontynencie, która dominuje na obszarze od Szwajcarii Saksońskiej przez Górne Łużyce i północne Czechy po Dolny Śląsk. Dla nadgranicznego regionu Niemiec, Czech i Polski powstało dodatkowe określenie – Kraina Domów Przysłupowych.

Domy przysłupowe najprawdopodobniej powstają od przełomu XV i XVI wieku. Wówczas zaczęto budować domy łączące w sobie zalety słowiańskiej konstrukcji zrębowej i przybyłej z głębi Niemiec techniki szachulcowej. Izba zrębowa została dodatkowo otoczona stojącymi „przy (niej) słupami”, na których spoczywa górna kondygnacja lub więźba dachowa. Właśnie ta konstrukcja podtrzymująca to przysłupy, którym ten typ budownictwa zawdzięcza swoją nazwę. W ciągu wieków ta niezwykła architektura rozwijała się nadal i dopasowywała do nowych potrzeb. Kolejne pokolenia budowały więc domy mniejsze, większe, wąskie, szerokie, proste i o charakterze reprezentacyjnym. Nie ma więc "typowego" domu przysłupowego – każdy z nich jest na swój sposób unikatem.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu  o domach przysłupowych

pt. "DOM Z DUSZĄ"   tutaj

 

Więcej informacji na stronach internetowych:

www.krainadomowprzyslupowych.pl

www.umgebindeland.de

 

Przykładowy obraz

Przykładowy obraz

Tekst: Jeannette Gosteli (Geschäftsstelle Umgebindeland - Außenstelle Zittau)

Zdjęcia / rysunki: archiwum P-ZFST "Pogranicze" 

 
Copyright 2018 Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "POGRANICZE".