Na skróty

 

   

 
 

Newsletter


Licznik odwiedzin

Odwiedziło nas już 1506068 osób

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Wyszukiwarka

Gmina Miejska Lubań PDF Drukuj
Wpisał: Magdalena Guła   
18.05.2009.

URZĄD MIASTA LUBAŃ

ul. 7 Dywizji 14, 59-800 Lubań

Tel./Faks 075 646 44 99 

E-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

www.luban.pl

 

LUBAŃ – jest miastem szczególnym. Potrafi połączyć historię z nowoczesnością. Założone w 1220 r. na Prawie Magdeburskim, niestety doświadczone przez II wojnę światową, gdyż zniszczeniu uległo 80% centrum. Dzięki planowi rewitalizacji lubańskiej starówki, jako samorząd miasta stworzyliśmy warunki do wybudowania przez prywatnych inwestorów ponad 60 nowych kamienic, nawiązujących do zabudowy historycznej, przez co lubańska starówka przypomina dziś stare miasto łużyckie.

W roku 2004 oddano do użytku cały  kompleks zwany „Tretem”. Prof. Edmund Małachowicz z Politechniki Wrocławskiej, ekspert Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie rewitalizacji historycznej tkanki miejskiej, w opinii o projekcie odbudowy bloku śródrynkowego napisał: „Lubański TRET jest unikatowym w kraju rozwiązaniem z zakresu rewitalizacji historycznych zespołów miejskich. Realizacja tego projektu może stworzyć pożądany precedens i wzorzec dla innych miast Śląska i Pomorza.”

W ten sposób w znacznej mierze odzyskano nie tylko Stare Miasto, ale równocześnie w jego ramach powstało nowoczesne, chociaż mocno osadzone w historii centrum, którego perłą jest niewątpliwie TRET.

Ale miasto Lubań to również nowoczesność. Inwestycje poczynione w ostatnim 10-leciu, to znaczny skok cywilizacyjny - wybudowaliśmy krytą pływalnię, halę sportową, sieci kanalizacyjne (87% miasta posiada kanalizację sanitarną), ekologiczny piec na słomę, ogrzewający miasto oraz nowoczesne składowisko odpadów komunalnych, to śmiałe spojrzenie w przyszłość. W roku 2007 zakończono  modernizację oczyszczalni ścieków.

Prócz tego posiadamy w zakresie infrastruktury bardzo dobre zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz i wodę. Po wejściu miasta do Unii Europejskiej staliśmy  się również bardzo atrakcyjni dla przyszłych inwestorów, a to za sprawą bliskości  autostrady A-4, do której mamy 9 km a do  przejścia granicznego Jędrzychowice-Ludwigsdorf i niemieckiego systemu autostrad – 25 km. Do granicy z Czechami dzieli nas jedynie  15 km.

O dobrym położeniu Lubania świadczą również odległości do takich stolic europejskich, jak Berlin – 200km, Praga – 150 km, czy Wiedeń – 400 km.

Jako jedni z nielicznych w Polsce posiadamy strefę ekonomiczną, która zapewnia lepsze niż gdziekolwiek  warunki do inwestowania.

Mamy też świetne położenie geograficzne i warunki do  uprawiania sportów i turystyki. W bezpośredniej bliskości znajdują się dwa sztuczne zbiorniki wodne wykorzystywane na rekreację i sporty wodne, położone wśród łagodnych wzgórz.

A więc Lubań to miasto na każdą okazję, przyjazne dla inwestorów, dynamicznie, atrakcyjne, dla chcących czynnie odpocząć.

   

Kilka informacji o współpracy:

Miasto Lubań jest aktywnym członkiem organizacji  ogólnopolskich i zagranicznych, m.in.:

 •  Związku Sześciu Miast Łużyckich (od 1991 r.),

 • Związku Gmin Kwisa (od 1992 r.),

 • Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Nysa” (od 1991 r.),

 • Związku Miast Polskich (od 1994 r.),

 • Stowarzyszenia  Zdrowych Miast Polskich w Łodzi (1995 r.),

 • Stowarzyszenia Gmin „Polska Sieć Energie Cities” w Krakowie (1996 r.),

 • Stowarzyszenia Promocji Wschodnich Łużyc w Buczynach (1997r.),

 • Stowarzyszenia na Rzecz promocji Dolnego Śląska (1998r.),

  • Polskiej Sieci Miast, Gmin i Powiatów Zrównoważonego Rozwoju (2000r.).

 

Lubań prowadzi przyjazną współpracę z miastami partnerskimi: Kolin (Czechy), Löbau (Niemcy), Prienai (Litwa).

Lubań jest miastem otwartym, przyjaznym dla każdego, kto chce w nim żyć, pracować i inwestować. Czekamy również na tych, którzy chcą tu zatrzymać się na krótko.

   

Godne zobaczenia w Lubaniu: 

 • Renesansowy ratusz  - najcenniejszy zabytek architektury, wzniesiony w 1539 r., dzieło J. Lindnera. W ratuszu siedzibę swoją ma muzeum otwarte w 1975 r. jako Muzeum Osadnictwa Wojskowego, a w 1994 r. przekształcone w Muzeum Regionalne, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Urząd Stanu Cywilnego.

 • Wieża Kramarska (1225 r.) - jedyna pozostałość po pierwszym ratuszu, który  spłonął w 1487r. Dziś wchodzi w skład zespołu kamieniczek z pięknym pasażem handlowym.  

 • Mury obronne z 1318 r. - potężne bazaltowe fortyfikacje (grubość do 2,5 m) z półkolistymi basztami w większości rozebrane w XIX w. Dobrze zachował się kilkusetmetrowy fragment wzdłuż ulicy Podwale oraz fragment przy Domu Solnym. 

 • Baszta Bracka z XIII w. – jedyny ocalały fragment z czterech bram prowadzących do grodu. Bazaltowa cylindryczna budowla stanowi dziś charakterystyczny akcent miasta.

 • Wieża Trynitarska -  1320 r. dawna dzwonnica pierwszego kościoła Lubania pod wezwaniem  Świętej Trójcy. Spłonął w 1760 r. 

 • Dom Solny z 1539 r. zwany Zbożowym, spichlerz zbudowany z bazaltowych ciosów  z inicjatywy rajców miejskich  W XIX w. – miejskie więzienie.  

 • Dom pod Okrętem z 1715 r. – piękny przykład siedziby mieszczańskiej wzniesionej przez bogatą rodzinę Kirchoffów – handlarzy płótnem. W łuku portalu płaskorzeźbiony żaglowiec na morzu.

 

Więcej informacji o mieście, jego historii, terenach i obiektach do zagospodarowania na stronie internetowej: www.luban.pl.

 

 
Lubań - panorama miasta.
 
 
 
Plac Okrzei w Lubaniu.
 
 
 
Ratusz Miejski od strony TRETU.
 
 
 
Baszta Bracka w Lubaniu.
 
 
 
Zabudowa śródrynkowa w Lubaniu.
 
 
Tekst/zdjęcia: Urząd Miasta Lubań
 
 

 
Copyright 2018 Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "POGRANICZE".