Na skróty

 

   

 
 

Newsletter


Licznik odwiedzin

Odwiedziło nas już 1506066 osób

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Wyszukiwarka

Powiat Lubański PDF Drukuj
Wpisał: Magdalena Guła   
01.12.2007.


 STAROSTWO POWIATOWE W LUBANIU

ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań 

Tel.  075 64 64 300, Faks  075 64 64 321

E-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 
Powiat Lubański zajmuje obszar 42,8 tys. ha i jest usytuowany w centralnej części przeciętego doliną rzeki Kwisy Pogórza Izerskiego. Teren ten zamieszkuje ponad 57 tys. mieszkańców. W powiecie znajdują się obecnie cztery miasta (Lubań, Leśna, Olszyna, Świeradów-Zdrój) i 53 wsie. Gospodarka nastawiona jest na usługi. Zarejestrowanych jest 4,6 tys. podmiotów gospodarczych, z tego co trzeci podmiot to obiekt handlowy. Coraz większe znaczenie mają usługi na rzecz firm, budownictwo oraz usługi transportowe. Funkcjonuje tu około 500 podmiotów przemysłowych – wciąż duże znaczenie ma wydobycie bazaltu oraz przemysł włókienniczy.

 

Zachodnia część Powiatu Lubańskiego to historyczny obszar Górnych Łużyc; wschodnia – Dolnego Śląska. Rzeką graniczną dla tych obszarów jest rzeka Kwisa. Południowy skraj wciska się w głębokie doliny Gór Izerskich, a północny – niknie w ostępach Borów Dolnośląskich. W ciągu wieków władali tu serbołużyccy żupani, śląscy Piastowie, brandenburscy Askańczycy, czescy królowie, monarchowie Świętego Cesarstwa, cesarze Austrii, elektorzy Saksonii, królowie Prus, cesarze i kanclerze Niemiec. Od roku 1945 na fladze ponownie powiewa orzeł polskich Piastów.

 

Historia, przyroda, sztuka, tajemnice, rzemiosło, turystyka aktywna, uzdrowiska – takie atrakcje daje kilkudniowy wypoczynek na Ziemi Lubańskiej. Jej główny ośrodek – Lubań był niegdyś znany jako centrum płóciennictwa, piwowarstwa, produkcji ceramiki budowlanej czy chusteczek, a dziś jest ceniony ze względu na inicjatywy ekologiczne oraz rekonstrukcję dawnej śródmiejskiej zabudowy. W Lubaniu warto zobaczyć XIV-wieczne mury obronne i Basztę Bracką, pozostałości pierwszego ratusza (Wieża Kramarska), obecny renesansowy Ratusz, Dom pod Okrętem oraz potężny spichlerz z bazaltowych bloków – Dom Solny. W XIX w miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym z tego okresu pochodzi neogotycki kościół św. Trójcy oraz gmach sądu.

 

Mniejsze podlubańskie miejscowości chlubią się malowniczymi, średniowiecznymi kościołami. Przykładami mogą tu być kościoły w Rudzicy, Kościelniku, Uniegoszczy, Radostowie i Stankowicach. Z tego samego okresu (XIII-XVI w.) pochodzą liczne kamienne krzyże pokutne, stawiane przez osądzonych zabójców zazwyczaj na miejscu zbrodni. Najsłynniejszą budowlą Ziemi Lubańskiej jest Zamek Czocha, powstały jako czeska twierdza w umocnionym Okręgu Kwisy. Baśniową scenerię zamku i ciągnącego się poniżej przełomu Kwisy wykorzystano już w kilkudziesięciu filmach. Sąsiednie warownie (Świecie i Rajsko) są dziś malowniczymi ruinami. Z początku XX w. pochodzą imponujące zapory Jeziora Leśniańskiego i Złotnickiego. Powstałe elektrownie wodne są dziś zabytkami techniki i wciąż czynnym źródłem czystej energii.

 

Leżąca nieco na północ od brzegów Jeziora Złotnickiego Olszyna jest od dawna znana z produkcji solidnych mebli, a od kilku lat przyciąga miłośników sportów motorowych. W myśl zasady, iż małe jest piękne, można także odwiedzić najmniejsza gminę w Polsce – Platerówkę. Wieś o tej nazwie zasiedlona została po wojnie przez żołnierki z batalionu kobiecego im. Emilii Plater.

 

Na terenie powiatu Lubańskiego (głównie w okolicach Platerówki, Grabiszyc, Wolimierza i Czerniawy) zachowało się ponad 100 domów przysłupowych i przysłupowo-zrębowych, nazywanych niekiedy domami łużyckimi. W sumie na obszarze Górnych Łużyc i północnych Czech zachowało ok. 19 tysięcy takich wiejskich domów, których główną część stanowi drewniana izba mieszkalna na parterze, zaś część górna (dach lub piętro i dach) opiera się na zewnętrznych podporach (przysłupach).

 

Wznoszące się na 1100 m n.p.m. zbocza Gór Izerskich dają możliwość objęcia wzrokiem sporych połaci Sudetów Zachodnich, Górnych Łużyc i Pogórza Kaczawskiego. Niżej położone punkty widokowe to Kamienna i Harcerska Góra w Lubaniu, wieża zamku Czocha, cały rejon Zacisza, Złotnik Lubańskich oraz Nowa Karczma.

 

Cenione przez kuracjuszy z Europy są wody zdrojowe Świeradowa i Czerniawy, które od czterech wieków wykorzystywane są w leczeniu chorób reumatycznych oraz chorób układu krążenia. Można ich kosztować m.in. w Hali Spacerowej Domu Zdrojowego – to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce (100 metrów pięknej modrzewiowej krytej hali). Powiat Lubański, to obszar występowania wielu zabytków przyrody. Najbardziej znany jest liczący sobie ok. 1250 lat cis w Henrykowie (gmina Lubań) – to najstarsze drzewo w Polsce i w Europie Środkowej. W regionie występuje wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Spośród 152 gatunków tutejszych ptaków aż 137 jest całkowicie chronionych – ornitolodzy z chęcią obserwują je w okolicy kompleksu stawów w Siekierczynie.

 

Ziemię Lubańską przecina coraz gęstsza sieć oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych. Dawnym handlowym szlakiem „Via Regia” prowadzi pątnicza „Droga św. Jakuba”. Dzięki licznym stadninom malownicze okolice można przemierzać konno. Niezapomnianych przeżyć dostarczają spływy kajakowe rzeką Kwisą. Polecamy także spacery po starym Lubaniu lub odpoczynek przy dźwiękach muzyki i szumie źródeł w Świeradowie-Zdroju.

 

Dostęp do wszystkich atrakcji regionu ułatwia Łużycka Karta Turystyczna. Zasady jej stosowania oraz wykaz partnerów znajduje się na stronie internetowej www.lkt.com.pl .

 

Pałac w Olszynie Dolnej

Pałac w Olszynie Dolnej

 
 Park na Kamiennej Górze w Lubaniu

Park na Kamiennej Górze w Lubaniu 

Uzdrowisko Świeradów Zdrój
 
 Uzdrowisko Świeradów Zdrój
 
Widok na Basztę Bracką w Lubaniu
 
Widok na Basztę Bracką w Lubaniu
 

Tekst/zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lubaniu 

 
Copyright 2018 Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "POGRANICZE".